Kącik dla rodziców
Masy plastyczne - dzieci je bardzo lubią

Nadszedł czas, kiedy spędzacie Państwo więcej czasu w domu ze swoimi dziećmi. Proponujemy coś co dzieci bardzo lubią robić…

CIASTOLINA

2 szklanki mąki pszennej,

1 szklanka soli,

2 szklanki ciepłej wody,

2 łyżki oleju,

1 łyżka kwasku cytrynowego,

Kilka kropel ulubionego aromatu do ciast,

Kilka kropel barwników spożywczych lub farby plakatowej.

Przygotowanie:

Mąkę, sól, wodę, olej i kwasek wymieszaj w garnku (używając miksera lub kuchennej rózgi). Podgrzewaj na wolnym ogniu, mieszając drewnianą łyżką. Masa powinna zgęstnieć i uzyskać konsystencję puree ziemniaczanego. Urwany kawałek nie powinien kleić się do palców. Ciepłą ciasto linę, wyrabiaj na stolnicy lub blacie kuchennym, dodaj aromat. Podziel na tyle kawałków, ile chcesz uzyskać kolorów. Dodaj barwniki i wyrabiaj do uzyskania jednolitego koloru. Ciasto linę przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku.

PIASEK KINETYCZNY

Duża miska,

½ szklanki wody,

1 szklanka mąki ziemniaczanej,

Oczyszczony zwykły piasek

Przygotowanie:

W dużej misce dokładnie połącz ze sobą wodę i mąkę ziemniaczaną. Następnie porcjami wmieszaj piasek, jego ilość uzależniona jest od konsystencji jaką pragniemy uzyskać. Piasek kinetyczny powinien być zwarty, wilgotny i po chwili rozsypujący się w dłoni.

KSIĘŻYCOWY PIASEK

4szklanki mąki ziemniaczanej,

½ szklanki oliwki do pielęgnacji maluchów,

Barwniki spożywcze

Przygotowanie:

W dużej misce wymieszaj wszystkie składniki. Wyrabiaj mąkę do uzyskania jednolitej przyjemnie wilgotnej masy. Gotowe.

PUCHOLINA

4 szklanki mąki pszennej,

0,5 szklanki oleju,

Barwniki spożywcze.

Przygotowanie:

W wysokiej misce należy dokładnie ze sobą połączyć mąkę i olej. Gdy uzyskamy jednolitą masę podzielić ją na kilka części i do każdej wgnieść kilka kropel barwnika. Ilość uzależniona jest od potrzeby intensywnego koloru. Bezpieczna i przyjemna zabawa twórcza, pozwoli cieszyć się razem z dzieckiem.

CIECZ NIENEWTONOWSKA

2 szklanki mąki ziemniaczanej,

około szklanki wody

barwnik spożywczy

Przygotowanie:

W szerokim niskim naczyniu wsyp mąkę i dolewając stopniowo wodę należy połączyć składniki do momentu uzyskania płynnej, gęstej cieczy.

MASA BALONOWA

Masa balonowa to świetna alternatywa dla uwielbianych przez dzieci baniek mydlanych, a nawet balonów z gumy balonowej. Wystarczy połączyć zwykły klej szkolny z odrobiną żelu do prania i mamy masę do tworzenia balonów.

4 łyżki kleju szkolnego w płynie

4 łyżki żelu do prania

Można dodać odrobinę pianki do golenia (masa będzie bardziej puszysta, a balony jeszcze większe)

PIANKOLINA  Z MĄKI

Składniki:

Przepis na piankolinę jest bardzo łatwy: 1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego. (Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszać i gotowe – w razie potrzeby dodać mąki lub pianki).

Z piankoliny możemy tworzyć rozmaite babki, budowle, zakopywać skarby, bawić się autkami czy ludzikami, odciskać dłonie, a nawet pisać literki za pomocą wykałaczki. Jeśli biała puszysta masa nam się znudzi możemy dodać do niej odrobinę barwników spożywczych, a nawet brokatu. Zabawa w barwienie i obserwowanie jak kolorowa masa miesza się razem dostarcza dodatkowych bodźców i urozmaica zabawę na dłużej. Możliwość mieszania różnych produktów zawsze dostarcza dzieciom wiele emocji i radości, bo dzięki temu zaspokajamy ich potrzebę odkrywania i doświadczania świta wokół.