Kącik dla rodziców
Rady dla Rodziców od autorki logodydaktyki - Iwony Majewskiej - Opiełki


Drogi Rodzicu!

 1. Wybacz sobie swoje rodzicielstwo, jeśli znajdujesz w nim niedociągnięcia czy błędy. To normalne. Może porozmawiaj o tym z dziećmi. Licz się jednak z tym, że nie zawsze to zrozumieją. Czasem warto je przeprosić.
 2. Zadbaj o własne poczucie wartości w zgodzie ze wskazówkami z poprzednich rozdziałów. Zrozum jakim jesteś cudem i wiedz, że dziecko również jest cudem.
 3. W każdym momencie traktuj dziecko podmiotowo. To mały człowiek. Gdziekolwiek jest to możliwe dawaj mu prawo do decydowania. Pozwalaj na asertywność. Dziękuj mu za różne rzeczy.
 4. Mów mu często, że je kochasz.
 5. Pokazuj dziecku jak bardzo jest ważne, nie tylko dla ciebie, ale dla innych, dla świata. Niech wie, że ma do odegrania jakąś istotną rolę.
 6. Nie każ, nie wpędzaj w poczucie winy, nie zawstydzaj. Pozwalaj przeżywać konsekwencje wyborów, szanuj te wybory ale konsekwentnie wprowadzaj w czyn obiecane następstwa.
 7. Chwal swoje dziecko, mów konkretnie o jego dobrych cechach i zachowaniach, ale nie porównuj go i nie wywyższaj. Łap dziecko na tym, co robi dobrze i zaznaczaj, a nie odwrotnie. Podkreślaj jego sukcesy, ale nie osiągnięcia tylko sposób, w jaki to osiągnęło.
 8. Zadbaj o to, aby każdy w domu miał czas dla siebie i prawo do własnej przestrzeni. Od początku pozwalaj dziecku na bycie tylko z samym sobą.
 9. Pokazuj mu, że może na ciebie liczyć. Dbaj o nie w kategorii małych rzeczy. Niech czuje, że twoja miłość nie zależy od jego zachowania.
 10. Przytulaj jeśli lubi.
 11. Chroń je przed ludźmi krytykującymi lub naruszającymi jego godność.
 12. Stawiaj coraz większe wymagania, oczekuj coraz więcej w kategorii odpowiedzialności i starań. Dawaj mu do zrozumienia, że ma potencjał.
 13. Nie lecz swoich kompleksów, zapomnij o autobiografii, niech dziecko nie kompensuje twoich braków i niech nie służy jako proteza poczucia własnej wartości.
 14. Uważaj na słowa. To ważne co mówisz i jak. Pewnych rzeczy nie należy mówić w ogóle, inne jak najrzadziej i często inaczej niż to się robi. Uważaj, aby nie dominował w nich twój interes, twoje potrzeby.
 15. Spróbuj odnieść się do tych zdań . Zastanów się co byś z nimi zrobił. - Chodź szybko, bo się spieszę. Musimy jeszcze zrobić zakupy. Zostaw to, nie mamy czasu. Nie bierz, bo pobrudzisz. Odejdź, bo zbijesz. Znowu nabałaganiłeś. Widzisz, Wojtuś przez ciebie płacze. Mamusia jest przez ciebie smutna. Tatuś będzie się gniewał. Nie mam pieniędzy, nie mogę ci tego kupić.

Z pozdrowieniami
Iwona Majewska-Opiełka