ADAPTACJA - jakie ubrania i buty będą najlepsze dla "przyszłych" przedszkolaków

Szanowni Rodzice naszych „przyszłych” przedszkolaków

Przekazujemy Państwu kilka sugestii dotyczących tego w  jakie ubrania i w  jakie obuwie wyposażyć "przyszłego" przedszkolaka aby ułatwić mu naukę samodzielności i co najważniejsze budować ją na poczuciu sukcesu:

• spodnie lub spódniczki na gumce aby dziecko mogło je  łatwo  zakładać i zdejmować,
  • podobnie piżamki – takie, które łatwo się zakładają i zdejmują, unikajmy w tym wieku piżam zapinanych na guziki,
  • buty zapinane na rzepy, bezpieczne (nie klapki i nie śliskie podeszwy),
  • nakrycie głowy dostosowane do warunków atmosferycznych,
  • zimą - rękawiczki koniecznie z jednym palcem.

Dobrze jest gdy dziecko uczestniczy w zakupach, wybiera ubrania do przedszkola - jest to jeden ze sposobów na wyrabianie poztywnego stosunku do przedszkola oraz okazja do zapamiętywania jak wyglądają jego ubrania.

W szatni, w półce dziecka należy zostawić zapasowe ubrania na wypadek tzw. „mokrej przygody” – łatwiej wtedy dziecku przebrać się w swojej ubrania niż w ubrania od kogoś pożyczane. Takie „mokre przygody” mogą się przydarzać też tym dzieciom, które nie mają już problemów ze zgłaszaniem potrzeb fizjologicznych. Dzieje się tak za sprawą różnych emocji, których dziecko przeżywa dużo w czasie adaptacji. Należy podejść do tego z pełnym zrozumieniem.

Do przedszkola ubieramy dziecko na tzw. cebulkę - zabezpiecza to przed przegrzaniem i zziębnięciem.

Pozdrawiamy bardzo serdecznie

i życzymy Państwu i Dzieciom

dobrych przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego.